روش های برای پیشگیری از خوابیدن باتری در فصل سرما

در
دسته بندی ها: مراقبت خودرو

به این موضوع فکر کند که در فصل زمستان و سرما در کنار خیابان ایستاده اید درحالی که باتری خودرو شخصی خود خوابیده، چه حالی خواهید داشت؟ قطعا برایتان سخت و مشکل ساز خواهد شد.ممکن است از دیگران برای راه اندازی دوباره باتری کمک بگیرید و یا منتظر امداد خودرو باشید تا مشکل شما را حل کند.حتی در بدترین وضعیت شاید مجبور باشید ماشین را در کنار خیابان رها کنید و پیاده به مقصد خود بروید.

باتری خودرو از لحاظ کارکرد شبیه به باتری موبایل است هردو امکان روشن بودن را به وسیله خواهند داد.حال این موضوع پیش میاد که باتری موبایل در صورتی که خالی و یا نزدیک به خالی بودن باشه اعلام خواهد کرد و این اطلاعات به ما کمک می کند که مطلع شویم چه موقعی باید گوشی خود را شارژ کنیم اما باتری خودرو که یکی از قطعات جانبی محسوب می شود این چنین اطلاعاتی را در اختیار ما قرار نمی دهد.

از اینرو باتری خودرو در فصل گرما و سرما به شدت آسیب پذیر می باشد و امکان خرابی آن افزایش پیدا می کند.اما راه حل ها و ترفندهایی وجود دارد که می توان از خالی شدن باتری در فصل سرما جلوگیری کرد تا از بی نقص بودن باتری خودرو خود مطمئن شوید و به دردسر نیوفتید.حال پیشهناد میکنیم تا آخر مقاله “کارهایی برای پیشگیری از خوابیدن باتری در فصل سرما” ما را همراهی کنید.

به علامت باتری روی کیلومتر شمار توجه کنید

هنگامی که شما خودرو را روشن می کنید چراغ های زیاد و متعددی در صفحه کیلومتر شمار روبرو شما روشن می شوند که بعضی از این چراغ ها بلافاصله خاموش می شوند و فقط در حالتی روشن می مامنند که بخواهند هشدار و پیامی را منتقل کنند. مانند چراغ نبستن کمربند، باز بودن درها و غیره.

از این رو در بسیاری از خودروها چراغی وجود دارد که وضعیت سلامت باتری را چک می کند.زمانی که شما خودرو را روشن می کنید برای لحظه ای این چراغ روشن و خاموش می شود و یا به رنگ سبز ثابت می شود به این معنی است که وضعیت باتری خودرو خوب است.متاسفانه خیلی از راننده‌ها به این چراغ‌ها توجه زیادی نمی‌کنند، در صورتی که توجه به موقع به این چراغ‌ها می‌تواند شما را از دردسرهای خیلی زیادی نجات بدهند. حال اگر چراغ باتری خودروی شما زرد یا قرمز است و خاموش نمی‌شود، این یعنی باتری مشکلی دارد، شارژ نمی‌شود، یا بزودی می‌خوابد و تخلیه می‌شود.

اگر به موقع به علائم چراغ باتری توجه شود، می توان از وقوع مشکلات احتمالی جلوگیری کرد.

برای روشن شدن تجهیزات خودرو صبر کنید

زمانی که وارد می شوید در فصل زمستان و سرما وسوسه کننده ست که سریع بخاری خودرو و سیستم صوتی را روشن کنید.پس بهتر است کمی صبر کنید و به خودرو اجازه بدهید تا باتری را شارژ کند تا فشاری ناگهانی به آن وارد نشود، چرا که اگر باتری ماشین شما در آستانه خالی شدن باشد و بعد از مدتی که در سرما بوده فسار زیادی به آن وارد شود، می تواند نتیجه منفی داشته باشد و سبب خالی شدن باتری شود.

همچنین دقت کنید که وقتی خودرو را استارت می‌زنید، تجهیزات برقی از قبل روشن نباشند، چون به محض روشن شدن باتری بلافاصله سعی می‌کند به این تجهیزات هم برق بفرستد که می‌تواند فشار اضافه‌ای به باتری وارد کند.با این وجود باید توجه کنید که در هنگام خارج شدن از خودرو حتما تمام چراغ‌ها و دیگر تجهیزات برقی و الکتریکی خودرو را خاموش کنید.

پارک کردن خودرو به دور از باد

اگر سرمای شدید شما را آزار می‌دهد، تصور کنید وقتی خودرویتان را در هوای سرد رها می‌کنید چه احساسی خواهد داشت. پارک کردن خودرو در پارکینگ در فصل سرما می‌تواند تاثیر زیادی روی محافظت از باتری خودرو داشته باشد. اگر پارکینگ ندارید می‌توانید از پوشش‌های مخصوص باتری استفاده کنید که دور باتری را می‌گیرند و آن را گرم نگه می‌دارند. یک راه دیگر که البته کمتر موثر است این است که خودرو را جایی پارک کنید که در مسیر باد سرد نباشد.

 

0/5 ( 0 نظر )